18 апреля 2020 года

Светлое Христово Воскресение

ПАСХА

Последование полунощницы
для домашнего (келейного) совершения

Моли?твами святы?х оте?ц на?ших, Го?споди Иису?се Христе?, Бо?же наш, поми?луй нас. Ами?нь.

Святы?й Бо?же, Святы?й Кре?пкий, Святы?й Безсме?ртный, поми?луй нас. Трижды, и три поклона.

Сла?ва Отцу?, и Сы?ну, и Свято?му Ду?ху, и ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Пресвята?я Тро?ице, поми?луй нас: Го?споди, очи?сти грехи? на?ша; Влады?ко, прости? беззако?ния на?ша; Святы?й, посети? и исцели? не?мощи на?ша, и?мене Твоего? ра?ди.

Го?споди, поми?луй. Трижды.

Сла?ва, и ны?не:

О?тче наш, И?же еси? на Небесе?х, да святи?тся и?мя Твое?, да прии?дет Ца?рствие Твое?, да бу?дет во?ля Твоя?, я?ко на Небеси?, и на земли?. Хлеб наш насу?щный даждь нам днесь; и оста?ви нам до?лги на?ша, я?коже и мы оставля?ем должнико?м на?шим; и не введи? нас во искуше?ние, но изба?ви нас от лука?ваго.

[Я?ко Твое? есть Ца?рство и си?ла и сла?ва во ве?ки. Ами?нь. (Мф. 6: 9-13)]

Го?споди, поми?луй, 12.

Сла?ва, и ны?не:

Прииди?те, поклони?мся Цареви нашему Богу.

Прииди?те, поклони?мся Христу?, Царе?ви на?шему, Бо?гу.

Прииди?те, поклони?мся и припаде?м Самому? Христу?, Царе?ви и Бо?гу на?шему.

Псалом 50

Поми?луй мя, Бо?же, по вели?цей ми?лости Твое?й, и по мно?жеству щедро?т Твои?х очи?сти беззако?ние мое?. Наипа?че омы?й мя от беззако?ния моего?, и от греха? моего? очи?сти мя; я?ко беззако?ние мое? аз зна?ю, и грех мой предо мно?ю есть вы?ну. Тебе? еди?ному согреши?х, и лука?вое пред Тобо?ю сотвори?х; я?ко да оправди?шися во словесе?х Твои?х, и победи?ши, внегда? суди?ти Ти. Се? бо в беззако?ниих зача?т есмь, и во гресе?х роди? мя ма?ти моя?. Се? бо и?стину возлюби?л еси?, безве?стная и та?йная прему?дрости Твоея? яви?л ми еси?. Окропи?ши мя иссо?пом, и очи?щуся; омы?еши мя, и па?че сне?га убелю?ся. Слу?ху моему? да?си ра?дость и весе?лие; возра?дуются ко?сти смире?нныя. Отврати? лице? Твое? от грех мои?х, и вся беззако?ния моя? очи?сти. Се?рдце чи?сто сози?жди во мне, Бо?же, и дух прав обнови? во утро?бе мое?й. Не отве?ржи мене? от лица? Твоего?, и Ду?ха Твоего? Свята?го не отыми? от мене?. Возда?ждь ми ра?дость спасе?ния Твоего?, и Ду?хом Влады?чним утверди? мя. Научу? беззако?нныя путе?м Твои?м, и нечести?вии к Тебе? обратя?тся. Изба?ви мя от крове?й, Бо?же, Бо?же спасе?ния моего?; возра?дуется язы?к мой пра?вде Твое?й. Го?споди, устне? мои? отве?рзеши, и уста? моя? возвестя?т хвалу? Твою?. Я?ко а?ще бы восхоте?л еси? же?ртвы, да?л бых у?бо: всесожже?ния не благоволи?ши. Же?ртва Бо?гу дух сокруше?н; се?рдце сокруше?нно и смире?нно Бог не уничижи?т. Ублажи?, Го?споди, благоволе?нием Твои?м Сио?на, и да сози?ждутся сте?ны Иерусали?мския. Тогда? благоволи?ши же?ртву пра?вды, возноше?ние и всесожега?емая; тогда? возложа?т на олта?рь Твой тельцы?.

КАНО?Н, ГЛАС 6

От пе?рвыя пе?сни до шесты?я
творе?ние Ма?рка мона?ха, епи?скопа Идру?нтского,
ирмосы? же творе?ние жены? не?кия, Касси?и имену?емыя.
От шесты?я же пе?сни до конца? творе?ние
господи?на Космы?

Песнь 1

Ирмо?с: Волно?ю морско?ю Скрывшаго дре?вле гони?теля мучи?теля, под земле?ю скры?ша спасе?нных о?троцы: но мы я?ко отрокови?цы Го?сподеви пои?м, сла?вно бо просла?вися.

Припе?в: Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Го?споди Бо?же мой, исхо?дное пе?ние, и надгро?бную Тебе? песнь воспою?, погребе?нием Твои?м жи?зни моея? вхо?ды отве?рзшему, и сме?ртию смерть и ад умертви?вшему.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Горе? Тя на престо?ле, и до?ле во гро?бе, преми?рная и подзе?мная помышля?ющая, Спа?се мой, зы?бляхуся умерщвле?нием Твои?м: па?че ума бо, ви?ден был еси? мертв. Живонача?льниче.

Сла?ва Отцу?, и Сы?ну, и Свято?му Ду?ху, и ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Да Твоея? сла?вы вся испо?лниши, сшел еси? в ни?жняя земли?: от Тебе? бо не скры?ся соста?в мой и?же во Ада?ме, и погребе?н истле?вша мя обновля?еши, Человеколю?бче.

Катава?сия: Волно?ю морско?ю Скрывшаго дре?вле гони?теля мучи?теля, под земле?ю скры?ша спасе?нных о?троцы: но мы я?ко отрокови?цы Го?сподеви пои?м, сла?вно бо просла?вися.

Песнь 3

Ирмо?с: Тебе?, на водах Пове?сившаго всю зе?млю неодержи?мо, тварь ви?девши на Ло?бнем ви?сима, у?жасом мно?гим содрога?шеся, несть Свят, ра?зве Тебе?, Го?споди, взыва?ющи.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

О?бразы погребе?ния Твоего? показа?л еси?, виде?ния умно?жив: ны?не же сокрове?нная Твоя? Богому?жно уясни?л еси?, и су?щым во аде Влады?ко, несть Свят, разве Тебе?, Го?споди, взыва?ющым.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Просте?рл еси? дла?ни, и соедини?л еси? дре?вле разстоя?щаяся: одея?нием же, Спа?се, е?же в плащани?це и во гро?бе, окованныя разреши?л еси?, несть Свят, разве Тебе?, Го?споди, взыва?ющыя.

Сла?ва Отцу?, и Сы?ну, и Свято?му Ду?ху, и ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Гро?бом и печа?тьми, Невмести?ме, содержи?мь был еси? хоте?нием: и?бо си?лу Твою? де?йствы показа?л еси?, богоде?йственно пою?щым: несть Свят, ра?зве Тебе?, Го?споди Человеколю?бче.

Катава?сия: Тебе?, на водах Пове?сившаго всю зе?млю неодержи?мо, тварь ви?девши на Ло?бнем ви?сима, у?жасом мно?гим содрога?шеся, несть Свят, ра?зве Тебе?, Го?споди, взыва?ющи.

Го?споди, поми?луй. Трижды.

Сла?ва, и ны?не:

Седален, глас 1:

Гроб Твой, Спа?се, во?ини стрегу?щии, ме?ртви от облиста?ния явльша?гося А?нгела бы?ша, пропове?дающа жена?м воскресе?ние. Тебе? сла?вим тли Потреби?теля, Тебе? припа?даем воскре?сшему из гро?ба, и Еди?ному Бо?гу на?шему.

Песнь 4

Ирмо?с: На Кресте? Твое? Боже?ственное истощание прови?дя Авваку?м, ужа?сся вопия?ше: Ты си?льных пресе?кл еси? держа?ву, Бла?же, приобща?лся су?щым во а?де, я?ко Всеси?лен.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Седмы?й день днесь освяти?л еси?, его?же дре?вле благослови?л еси? упокое?нием дел: прево?диши бо вся?ческая и обновля?еши, суббо?тствуя, Спа?се мой, и назидая.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Си?лою лу?чшаго, победи?вшаго Тебе?, от пло?ти душа? Твоя? раздели?ся: растерза?ющи бо обоя? у?зы, сме?рти и а?да, Сло?ве, держа?вою Твое?ю.

Сла?ва Отцу?, и Сы?ну, и Свято?му Ду?ху, и ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Ад, Сло?ве, срет Тя огорчи?ся, Челове?ка зря обоже?на, уя?звлена ра?нами, и Всеси?льноде?теля, Стра?шным же зра?ком поги?бе.

Катава?сия: На Кресте? Твое? Боже?ственное истощание прови?дя Авваку?м, ужа?сся вопия?ше: Ты си?льных пресе?кл еси? держа?ву, Бла?же, приобща?лся су?щым во а?де, я?ко Всеси?лен..

Песнь 5

Ирмо?с: Богоявле?ния Твоего?, Христе?, к нам ми?лостивно бы?вшаго, Иса?иа Свет ви?дев Невече?рний, из но?щи у?треневав взыва?ше: воскре?снут ме?ртвии, и воста?нут су?щии во гробе?х, и вси земноро?днии возра?дуются.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Новотвори?ши земны?я Созда?телю, пе?рстен быв, и плащани?ца и гроб явля?ют е?же в Тебе?, Сло?ве, та?инство: благообра?зный бо сове?тник, Тебе?, ро?ждшаго сове?т, образу?ет, в Тебе? велеле?пно новотво?рящаго мя.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Сме?ртию сме?ртное, погребе?нием тле?нное прелага?еши, нетле?нно твори?ши бо, благоле?пно безсме?ртно творя? прия?тие: плоть бо Твоя? истле?ния не ви?де, Влады?ко, ниже? душа? Твоя? во аде стра?нноле?пно оставле?на бысть.

Сла?ва Отцу?, и Сы?ну, и Свято?му Ду?ху, и ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Из Небра?чныя проше?д, и прободе?н в ре?бра, Соде?телю мой, из Нея? соде?лал еси? обновле?ние Е?вино, Ада?м быв, усну?в па?че естества? сном есте?ственным, и жизнь воздви?гнув от сна и тле?ния я?ко Всеси?лен.

Катава?сия: Богоявле?ния Твоего?, Христе?, к нам ми?лостивно бы?вшаго, Иса?иа Свет ви?дев Невече?рний, из но?щи у?треневав взыва?ше: воскре?снут ме?ртвии, и воста?нут су?щии во гробе?х, и вси земноро?днии возра?дуются.

Песнь 6

Ирмо?с: Ят бысть, но не удержа?н в пе?рсех кито?вых Ио?на: Твой бо о?браз нося, страда?вшаго, и погребе?нию да?вшагося, я?ко от черто?га от зве?ря изыде, приглаша?ше же кустоди?и: храня?щим су?етная и ло?жная, ми?лость сию? оста?вили есте?.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Бие?н был еси?, но не раздели?лся, еси?, Сло?ве, ея?же причасти?лся еси? пло?ти: а?ще бо и разори?ся Твой храм во вре?мя стра?сти, но и та?ко еди?н бе соста?в Бо?жества и пло?ти Твоея?. Во обои?х бо еди?н еси? Сын, Сло?во Бо?жие, Бог и Челове?к.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Человекоуби?йственно, но не богоуби?йственно бысть прегреше?ние Ада?мово: а?ще бо и пострада? Твоея? пло?ти пе?рстное существо?, но Бо?жество? безстра?стно пребы?сть: тле?нное же Твое? на нетле?ние преложи?л еси?, и нетле?нныя жи?зни показа?л еси? Исто?чник воскресе?нием.

Сла?ва Отцу?, и Сы?ну, и Свято?му Ду?ху, и ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Ца?рствует ад, но не ве?чнует, над ро?дом челове?ческим: Ты бо поло?жся во гро?бе держа?вне. Живонача?льною дла?нию, сме?рти ключи? разве?ргл еси?, и пропове?дал еси? от ве?ка та?мо спя?щым избавле?ние нело?жное, быв Спа?се ме?ртвым Пе?рвенец.

Катава?сия: Ят бысть, но не удержа?н в пе?рсех кито?вых Ио?на: Твой бо о?браз нося, страда?вшаго, и погребе?нию да?вшагося, я?ко от черто?га от зве?ря изыде, приглаша?ше же кустоди?и: храня?щим су?етная и ло?жная, ми?лость сию? оста?вили есте?.

Го?споди, поми?луй. Три?жды.

Сла?ва, и ны?не:

Конда?к, глас 6:

Бе?здну заключи?вый, мертв зри?тся, и сми?рною и плащани?цею обви?вся, во гро?бе полага?ется я?ко сме?ртный Безсме?ртный: же?ны же приидо?ша пома?зати Его? ми?ром, пла?чущыя го?рько и вопию?щыя: сий суббо?та есть преблагослове?нная, в не?йже Христо?с усну?в воскре?снет тридне?вен.

И?кос:

Содержа?й вся на Кресте? вознесе?ся, и рыда?ет вся тварь, Того ви?дящи на?га ви?сяща на дре?ве, со?лнце лучы? сокры?, и зве?зды отложи?ша свет, земля? же со мно?гим стра?хом поколеба?ся, и мо?ре побеже?, и каме?ние распаде?ся, гро?бы же мно?зи отверзо?шася, и телеса? воста?ша святы?х муже?й. Ад ни?зу стене?т, и иуде?е сове?туют оклевета?ти Христо?во Воскресе?ние, жены же взыва?ют: Сия? суббо?та есть преблагослове?нная, в не?йже Христо?с усну?в воскре?снет тридне?вен.

Песнь 7

Ирмо?с: Неизрече?нное чудо, в пещи? Изба?вивый преподо?бныя о?троки из пла?мене, во гро?бе мертв бездыха?нен полага?ется, во спасе?ние нас пою?щих: Изба?вителю Бо?же, благослове?н еси?.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Уязви?ся ад, в се?рдце прие?м Уязве?ннаго копие?м в ре?бра, и воздыха?ет огне?м Боже?ственным иждива?емь, во спасе?ние нас пою?щих: Изба?вителю Бо?же, благослове?н еси?.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Бога?т гроб, в себе? бо прии?м я?ко спя?ща Соде?теля, жи?зни Боже?ственное сокро?вище показа?ся, во спасе?ние нас пою?щих: Изба?вителю Бо?же, благослове?н еси?.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Зако?ном уме?рших еже во гро?бе положе?ние, всех прие?млет жизнь, и сего? исто?чника показу?ет воста?ния, во спасе?ние нас пою?щих: Изба?вителю Бо?же, благослове?н еси?.

Сла?ва Отцу?, и Сы?ну, и Свято?му Ду?ху, и ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Еди?но бя?ше неразлу?чное, е?же во аде, и во гро?бе, и во Еде?ме, Бо?жество? Христо?во, со Отце?м и Ду?хом, во спасе?ние нас пою?щих: Изба?вителю Бо?же, благослове?н еси?.

Катава?сия: Неизрече?нное чудо, в пещи? Изба?вивый преподо?бныя о?троки из пла?мене, во гро?бе мертв бездыха?нен полага?ется, во спасе?ние нас пою?щих: Изба?вителю Бо?же, благослове?н еси?.

Песнь 8

Ирмо?с: Ужасни?ся боя?йся не?бо, и да подви?жатся основа?ния земли?: се бо в мертвеце?х вменя?ется в Вы?шних живы?й, и во гроб мал странноприе?млется. Его?же о?троцы благослови?те, свяще?нницы воспо?йте, лю?дие превозноси?те во вся ве?ки.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Разруши?ся Пречи?стый Храм, па?дшую же совозставля?ет ски?нию: Ада?му бо пе?рвому Вторы?й, И?же в Вы?шних живы?й, сни?де да?же до а?довых сокро?вищ. Его?же о?троцы благослови?те, свяще?нницы воспо?йте, лю?дие превозноси?те во вся ве?ки.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Преста де?рзость ученико?в, Аримафе?й же изря?дствует Ио?сиф: ме?ртва бо и на?га зря над все?ми Бо?га, про?сит и погреба?ет, зовы?й: о?троцы благослови?те, свяще?нницы воспо?йте, лю?дие превозноси?те во вся ве?ки.

Благослови?м Отца?, и Сы?на, и Свята?го Ду?ха, Го?спода, и ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

О чуде?с но?вых! О бла?гости! О неизрече?ннаго терпе?ния! Во?лею бо под земле?ю печатле?ется, И?же в Вы?шних живы?й, и я?ко льстец, Бог оклевета?ется. Его?же о?троцы благослови?те, свяще?нницы воспо?йте, лю?дие превозноси?те во вся ве?ки.

Хва?лим, благослови?м, покланя?емся Го?сподеви, пою?ще и превознося?ще во вся ве?ки.

Катава?сия: Ужасни?ся боя?йся не?бо, и да подви?жатся основа?ния земли?: се бо в мертвеце?х вменя?ется в Вы?шних живы?й, и во гроб мал странноприе?млется. Его?же о?троцы благослови?те, свяще?нницы воспо?йте, лю?дие превозноси?те во вся ве?ки.

Песнь 9

Ирмо?с: Не рыда?й Мене?, Ма?ти, зря?щи во гро?бе, Его?же во чре?ве без се?мене зачала? еси? Сы?на: воста?ну бо и просла?влюся, и вознесу? со сла?вою непреста?нно, я?ко Бог, ве?рою и любо?вию Тя велича?ющия.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

В стра?ннем Твое?м рождестве?, боле?зней избежа?вши па?че естества, ублажи?хся Безнача?льне Сы?не: ны?не же Тя, Бо?же Мой, бездыха?нна зря?щи ме?ртва, ору?жием печа?ли растерза?юся лю?те, но воскресни?, я?ко да возвели?чуся.

Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Земля? покрыва?ет Мя хотя?ща, но устраша?ются а?довы вра?тницы, оде?яна ви?дяще оде?ждею окровавле?ною Ма?ти, отмще?ния: враги? бо Кресто?м порази?в я?ко Бог, воскре?сну па?ки, и возвели?чу Тя.

Сла?ва Отцу?, и Сы?ну, и Свято?му Ду?ху, и ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Да ра?дуется тварь, да веселя?тся вси земноро?днии, враг бо плени?ся ад: с ми?ры же?ны да срета?ют, Ада?ма со Е?вою избавля?ю всеро?дна, и в тре?тий день воскре?сну.

Катава?сия: Не рыда?й Мене?, Ма?ти, зря?щи во гро?бе, Его?же во чре?ве без се?мене зачала? еси? Сы?на: воста?ну бо и просла?влюся, и вознесу? со сла?вою непреста?нно, я?ко Бог, ве?рою и любо?вию Тя велича?ющия.

Святы?й Бо?же, Святы?й Кре?пкий, Святы?й Безсме?ртный, поми?луй нас. Трижды.

Сла?ва Отцу? и Сы?ну и Свято?му Ду?ху, и ны?не и при?сно и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Пресвята?я Тро?ице, поми?луй нас; Го?споди, очи?сти грехи? на?ша; Влады?ко, прости? беззако?ния на?ша; Святы?й, посети? и исцели? не?мощи на?ша, и?мене Твоего? ра?ди.

Го?споди, поми?луй. Трижды. Сла?ва, и ны?не:

О?тче наш, И?же еси? на Небесе?х, да святи?тся и?мя Твое?, да прии?дет Ца?рствие Твое?, да бу?дет во?ля Твоя?, я?ко на Небеси? и на земли?. Хлеб наш насу?щный да?ждь нам днесь; и оста?ви нам до?лги на?ша, я?коже и мы оставля?ем должнико?м на?шим; и не введи? нас во искуше?ние, но изба?ви нас от лука?ваго.

[Я?ко Твое? есть Ца?рство и си?ла и сла?ва во ве?ки. Ами?нь. (Мф. 6: 9-13)]

Тро?парь, глас 2:

Егда? снизше?л еси? к сме?рти, Животе? Безсме?ртный, тогда? ад умертви?л еси? блиста?нием Божества?; егда? же и уме?ршия от преиспо?дних воскреси?л еси?, вся Си?лы Небе?сныя взыва?ху: Жизнода?вче, Христе? Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Го?споди, поми?луй. 40.

Сла?ва, и ны?не:

Честне?йшую Херуви?м, и сла?внейшую без сравне?ния Серафи?м, без истле?ния Бо?га Слова ро?ждшую, су?щую Богоро?дицу Тя велича?ем.

Сла?ва, и ны?не:

Го?споди, поми?луй. Трижды. Благослови?.

Отпу?ст
(из старопечатного Устава 1634 года, л. 313)

И?же нас ра?ди и на?шего ра?ди спасе?ния смири?вый Себе?, и в на?шу нищету? облеки?йся, и во?лею стра?сти претерпе?вый, и смерть вкуси?вый, и во гро?бе положи?выйся, Христе?, И?стинный Бо?же наш, моли?твами Пречи?стыя Своея? Ма?тере и всех святы?х, поми?луй и спаси? нас, я?ко Благ и Человеколю?бец. Ами?нь.

Го?споди, поми?луй. Трижды.